Špaldové bagety

Francúzska bageta je známe chlebové pečivo, pre ktoré je typická chrumkavá zlatistá kôrka a svetlá vláčna striedka. V recepte na klasické francúzske bagety som zamenila pôvodnú hladkú múku T650 za hladkú špaldovú a špaldovú celozrnnú múku. Obmeny, ktoré sa robia z tohoto cesta sú pistolety (puknuté žemle) a pain d´epi (pšeničný klas), pri ktorom sa ostrými nožnicami urobia zástrihy do bochníka a klasy sa ukladajú striedavo na pravú a ľavú stranu.

Francúzske bagety so špaldovou hladkou a špaldovou celozrnnou múkou

špaldové bagety fotopostup

Suroviny:

2,5 ČL sušené kvasnice, alebo 20 g čerstvé droždie,

375 ml voda,

100 g špaldová celozrnná múka,

400 g špaldová hladká múka,

1,5 ČL himalájska soľ.

 

Postup:

Kvasnice vsypeme do misky s 300 ml vody, necháme 5 minút a pomiešame, aby sa rozpustili. Vo veľkej miske zmiešame múky so soľou, v strede urobíme jamku, do ktorej vlejeme kvasnicovú zmes. Vareškou primiešame zo strán toľko múky, aby sme urobili riedke cestíčko, ktoré necháme 20 minút zakryté utierkou, kým nezačne peniť. Potom primiešame zvyšok múky a podľa potreby pridávame zvyšok vody po lyžiciach až vypracujeme hladké lepivé cesto, ktoré miesime zhruba 10 minút. Cesto necháme kysnúť zhruba 1-1,5 hodiny, kým nezdvojnásobí svoj objem. Potom ho zrazíme (odborne sa to nazýva pretuženie), necháme kysnúť 45 minút. Po 45 minútach ho opäť zrazíme a necháme ho kysnúť ďalších 45 minút. Následne cesto rozdelíme na 2 časti, vytvarujeme z nich bagety, ktoré dáme na plech vystlaný papierom na pečenie a necháme kysnúť pod utierkou ešte 50 minút, kým nezdvojnásobia svoj objem. Potom na povrchu urobíme niekoľko diagonálnych zárezov a pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 240 °C so zaparením 10 minút a dopekáme pri tej istej teplote ešte 10-15 minút, kým nezískajú zlatú farbu a po poklopaní nevydávajú dutý zvuk. Necháme vychladnúť na mriežke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.