Syrové oblátky

Vynikajúce slané syrové oblátky pečiem z mlieka, nie z vody. Oblátky sú vhodné na akúkoľvek príležitosť, či už Vianoce, Veľká noc, Silvester, rodinné oslavy a podobne.

Suroviny:Syrové oblátky

1 l mlieka,

1/2 kg hladkej múky Extra špeciál,

1 PL soli,

1 ČL rasce,

3 PL oleja,

1 vajce,

1 žĺtok,

70 g strúhaného syru.

Postup:

Do hlbšej nádoby dáme preosiatu hladkú múku, soľ, rascu, syr a spolu premiešame. Syr môžeme použiť akýkoľvek, podľa chuti, ja dávam najčastejšie eidamskú tehlu. V letnom mlieku rozhabarkujeme vajce a žĺtok. Za stáleho mixovania s ručným mixérom na najnižšom stupni rýchlosti prilievame do múky. Nakoniec pridáme olej a všetko poriadne rozmixujeme – zvýšime na vyšší stupeň rýchlosti.

Cesto necháme odstáť minimálne 2 hodiny, ja však pečiem najskôr za 4 až 5 hodín. Jemnejšie oblátky sa však upečú z cesta, ktoré necháme postáť napríklad z večera do rána, alebo 10 až 12 hodín v chladničke. Cesto pri pečení by malo mať izbovú teplotu, takže keď ho vytiahneme z chladničky, necháme ho ešte chvíľu odstáť.

Ak je potrebné pred pečením si cesto rozriedime s trochou vody alebo mlieka, nepracujeme s hustým cestom!

Najlepšie zistíme, že je cesto husté pri správnej technike pečenia tak, že pri pečení zostanú oblátky vzadu tmavšie a vpredu bledšie. Potom sú dve možnosti, musíme silno pritlačiť, aby boli rovnako hrubé vzadu aj vpredu, alebo rozriedime cesto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.