Levanduľová tinktúra a olej

Levanduľa sa dá použiť na mnoho spôsobov a preto by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Napríklad levanduľový olej spríjemní každú masáž, zregeneruje telo, upokojí svalové a nervové napätie, zároveň má protizápalové účinky, používa sa pri liečbe ekzémov a plesní. Levanduľová tinktúra má taktiež všestranné využitie a preto pridávam tieto domáce recepty.

Levanduľový olej a levanduľová tinktúra

levanduľový olej a tinktúra

Levanduľový olej:

Levanduľový olej sa hodí k ošetreniu pokožky celého tela, priaznivo pôsobí pri popáleninách, upokojuje pokožku po opaľovaní. Taktiež má protizápalové účinky, pôsobí antibioticky a nakoľko levanduľa pôsobí sedatívne, čiže upokojuje tlmí i bolesti hlavy psychického pôvodu. Napríklad pri migréne pár kvapiek oleja vmasírujeme do pokožky v oblasti spánkov.

Na prípravu levanduľového oleja potrebujeme čerstvé kvety levandule, malý zaváraninový pohár a olivový, alebo kuchynský slnečnicový olej. Ja používam slnečnicový, nakoľko vôňa olivového oleja preráža vôňu levandule. Takže do malého zaváraninového pohára namačkáme, čo najviac kvetov levandule a zalejeme kvalitným olejom. Pohár uzavrieme a necháme na slnečnom mieste 4 týždne, potom ho precedíme a olej je hotový. Olej sa nemusí uchovávať v chlade, nepokazí sa.

Levanduľová tinktúra:

Levanduľová tinktúra má všestranné využitie, čiže je vhodná nielen na ošetrenie pleti. Zriedená s destilovanou vodou sa používa ako voda po holení, alebo i ako pleťová voda. Vtieranie levanduľovej tinktúry pomáha pri reume, dne i zápalov nervov. Levanduľová tinktúra ďalej pomáha pri chrípke, môže sa použiť i ako kloktadlo a pri chorobách dýchacích ciest sa môže inhalovať. Levanduľová tinktúra sa využíva aj pri nadmernom vypadávaní vlasov i pri liečbe lupín.

Na prípravu levanduľovej tinktúry potrebujeme 50 g levandule, ktorú zalejeme 500 g liehu (50-60%), alebo domácou pálenkou. Necháme vylúhovať 2 týždne, scedíme a uchovávame v tmavej nádobe.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.