Domáci bazový sirup

Baza čierna je liečivá, ozdobná a úžitková rastlina, ktorá sa využíva v kuchyni i v bylinkárstve. Z bazovej šťavy a plodov, čaju z kôry a kvetov sú osvedčené domáce lieky proti nachladnutiu. Obsahuje vitamíny C a B, ovocné kyseliny, éterické oleje, flavonoidy, vďaka ktorým pôsobí ako antioxidant, chráni bunkové membrány pred pôsobením voľných radikálov a spomaľuje proces starnutia buniek rastlín, ako aj buniek človeka. Éterické oleje spôsobujú mierne potenie a uvoľňovanie hlienov, bazový čaj sa zasa používa pri ťažkostiach so žalúdkom.

Keďže príroda nám ponúka toho toľko veľa, prečo nevyužiť takýto rozšírený druh ako je baza čierna a neprirpaviť si z neho napríklad bazový sirup. Domáci bazový sirup je jednoduchý, vynikajúci, osviežujúci a povzbudzujúci, zároveň lacnejší a zdravší ako z obchodu. Sirup netreba variť ani sterilizovať, nakoľko kyselina citrónová i cukor sú spoľahlivé konzervačné látky, ale treba ho uskladňovať v chlade.

Domáci bazový sirup bez varenia a sterilizovania

bazový sirup

Suroviny:

40 ks kvet baza čierna,

4 ks citrón,

4 l voda,

100 g kyselina citrónová,

4 kg kryštálový/trstinový cukor.

 

Postup:

Uvaríme si 4 l vody a necháme ju mierne vychladnúť na zhruba 30 °C. Umyjeme citróny a nakrájame ich na koliečka. Z kvetov bazy odstránime hrubé stonky. Do vody pridáme kyselinu citrónovú, ktorú rozmiešame, následne pridáme kvety bazy, citróny a zaťažíme napr.tanierom, aby to bolo ponorené. Necháme 24 hodín luhovať, potom scedíme cez látku, alebo plienku a pridáme cukor, ktorý za stáleho miešania rozmiešame. Hotový sirup plníme do fliaš.

Ja som robila z 3-itej dávky a vyšlo mi niečo cez 17 litrov sirupu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.