Moravské koláčiky patria na každý sviatočný stôl. Tieto nadýchané koláčiky, ktoré sú mäkké aj na druhý deň sa môžu robiť v rôznych obmenách. Ja ich robievam ako klasické moravské koláče, alebo svadobné moravské koláčiky s priemerom zhruba 4 cm. Svadobné moravské koláčiky môžu byť s náplňou lekvárovou, orechovou, tvarohovou i makovou.
Suroviny:
600 g polohrubej múky,
1 kypriaci prášok do pečiva,
1 ČL soli,
1,5 dcl oleja,
1 vajce,
1 PL kyslej smotany,
2,5 dcl mlieka,
42 g droždie,
2-3 PL kryštálového cukru.
Na plnku:
lekvár,
250 g tvaroh,
1 žĺtko,
hrozienka,
vanilkový cukor,
práškový cukor podľa potreby,
citrónová kôra.
Na posýpku:
30 g stuhnuté maslo,
30 g hrubej múky,
30 g práškového cukru.
Postup:
Z mlieka, droždia a 1 ČL kryštálového cukru urobíme kvások. V miske zmiešame múku, soľ, prášok do pečiva, cukor, vajce, kyslú smotanu, olej a kvások. Miesime 10 až 15 minút a vypracujeme hladké cesto (ak miesime robotom, prvé 3 minúty na I. rýchlosti, keď sa suroviny spoja zvýšime rýchlosť na II. a miesime ešte 7 minút, aby sa cesto odlepovalo od misky). Cesto prikryjeme utierkou a necháme kysnúť 50 až 60 minút. Aby bolo cesto vláčne, ešte raz ho premiesime a necháme kysnúť ďaľších 30 minút na teplom mieste.
Medzitým si pripravíme tvarohovú plnku. Tvaroh zmiešame so žĺtkom, vanilkovým cukrom, práškovým cukrom, citrónovou kôrou a hrozienkami, ktoré boli vopred namočené v horúcej vode.
Vykysnuté cesto rozvaľkáme na plát hrubý asi 5 mm. Cesto môžeme nakrájať na štvorce, povykrajovať s pohárom a podobne, vložíme tvarohovú plnku, zabalíme a vyformujeme. Do stredu koláčika urobíme jamku. Koláčiky potrieme rozšľahaným vajíčkom, do jamky vložíme lekvár, posypeme mrveničkou (posýpka z cukru, masla a múky) a necháme ešte 15 minút podkysnúť. Pečieme pri teplote 180 °C zhruba 20 minút.