Zapečený kváskový chlieb

Zapečený špaldový kváskový chlieb je ideálny na každý večierok, keď vás už nebavia obložené chlebíčky, alebo jednohubky, prípadne na chutnú večeru. Ak hľadáte niečo jednoduché a ozaj originálne, čo bude všetkým chutiť, urobte tento chlieb, ktorý bude zjedený skôr, než dopijete pohár vína.

Zapečený špaldový kváskový chlieb so schwarzwaldskou šunkou, syrom a jarnou cibuľkou

zapečený kváskový chlieb fotopostup

Suroviny na kvások:

1 – 2 PL materského kvásku, (z namnoženého a odloženého z posledného pečenia chleba),

160 g ražnej múky,

170-180 ml vlažnej vody,

Suroviny na chlieb, na 2 malé bochníky (2 x 500 g):

450 g špaldovej múky,

150 g špaldovej celozrnnej múky,

5 g celej rasce,

20 g himalájskej soli,

300 g kvásku,

330 ml vlažnej vody.

Suroviny na zapečenie: 

250 g maslo,

jarná cibuľka (alebo cesnek)

300 – 400 g tvrdý syr,

100 g inovecká saláma (šunková)

200 g schwarzwaldská šunka.

 

Postup:

V miske si zmiešame suroviny na kvások a necháme rozkvasiť 10 až 12 hodín. Viac o rozkvaseniu a namnoženiu kvásku je v kategórii ražný kvások. Z kvásku si odoberiem 1-2 PL a odložíme do chladničky na ďaľšie pečenie. Malo by nám zostať zhruba 300 ml kvásku, ktoré použijeme pre pečenie špaldového chleba.

prekladanie cesta
Prekladanie cesta

Do misky si dáme špaldovú múku, rascu, himalajskú soľ. Všetky suché suroviny premiešame, potom pridáme 300 ml kvásku a 330 ml vody. Miesime robotom na 1. rýchlosti zhruba 3 minúty, potom zvýšime stupeň na druhú rýchlosť a miesime ešte 7 minúť. Následne si ruky potrieme olejom, cesto rozdelíme na dve polovice, poprekladáme ich a vložíme do naolejovanej misky, kde ich necháme kysnúť 1,5 až 2 hodiny prikryté igelitom, aby neoschli. V tomto intervale ich 3 x poprekladáme podľa fotografie, vždy po 30 minútach. Po dvoch hodinách cesto stočíme, vytvarujeme bochník a dáme do múkou vysypanej, alebo solamylom vysypanej ošatky. V ošatke necháme bochník kysnúť 2 až 3 hodiny podľa teploty v miestnosti  (urobíme si “prstový test”, jamka by sa mala pomaly vracať). Keď je chlieb nakysnutý, dáme ho na rozpálený plech, na ktorom je papier na pečenie, chlieb narežeme postriekame vodou a dáme piecť. Pečieme prvých 15 minút na 250 ° C so zaparením, potom stíšime na 190 °C a dopekáme 30 min. Či je chlieb vo vnútri upečený zistíme tak, že pri poklepaní zo spodu by mal duto zvoniť.  Chlieb necháme vychladnúť na mriežke, prikryjeme utierkou a necháme pomaly vychladnúť.

Keď sú bochníky vychladnuté, narežeme ich mriežkovito k spodnej kôrke na „ježka“, ale nedokrajujeme, spodnú časť necháme vcelku. Rez ukončíme tak 1-1,5 cm nad spodnou kôrkou. Do jednotlivých zárezov nalejeme pomocou lyžičky rozpustené maslo zmiešané s nakrájanou jarnou cibuľkou, alebo s pretlačeným cesnekom. Postupne rozhrňujeme jednotlivé zárezy a natlačíme do nich nakrájaný syr, salámu, schwarzwaldskú šunku… Nakoniec vrch polejeme zvyškom masla zmiešaným s cibuľkou, alebo cesnekom, zabalíme do alobalu a dáme piecť. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180 °C zhruba 20 minút, potom alobal opatrne otvoríme a dopekáme ešte 10 až 15 minút, až kým sa syr neroztečie a saláma bude mať pekne zapečené okraje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.