Mám rada všetky druhy pečiva, koláčov a dezertov, ale ako som už viackrát písala, kysnuté koláče milujem zo všetkého najviac 🙂 Veď i tradičnými slovenskými múčnikmi sú koláče z kysnutého cesta, alebo buchty plnené lekvárom, makom, orechmi alebo tvarohom. Na Vianoce sa pripravuje Štedrák, na koniec Fašiangov šišky s lekvárom, zo Záhoria sa rozšíril zaujímavý Skalický trdelník, ale ako záhryz k pivu, či vínu sú obľúbené slané koláče oškvarkové, alebo zemiakové pagáče a kapustníky. Preto pridávam tento recept na kapustníky, čiže kysnuté koláčiky s kyslou kapustou.
Domáce kapustníky
Suroviny na cesto:
1 kg polohrubá múka,
3 vajcia,
1 ČL soľ,
42 g droždie,
500 ml mlieko,
1 ČL kryštálový cukor,
200 ml olej.
Suroviny na plnku:
1 kg kyslá kapusta,
v recepte je slanina a klobása, ale kľudne môžeme použiť údené mäso, oškvarky…
olej, alebo masť,
1 cibuľa,
na dochutenie: soľ, korenie, celá rasca.
Na dohotovenie:
1-2 vajce na potieranie.
Postup:
Urobíme si kvások z 1 ČL kryštálového cukru, 2 dcl mlieka a droždia. Mlieko odoberieme zo surovín na cesto. V mise zmiešame múku, soľ, vajcia. Pridáme zvyšné mlieko, olej a kvások. Miesime 10 až 15 minút a vypracujeme hladké cesto (ak miesime robotom, prvé 3 minúty na I. rýchlosti, keď sa suroviny spoja zvýšime rýchlosť na II. a miesime ešte 7 minút, aby sa cesto odlepovalo od misky). Cesto prikryjeme utierkou a necháme kysnúť zhruba 60 minút na teplom mieste. Vykysnuté cesto rozvaľkáme na plát o hrúbke 4-5 mm a povykrajujeme kolieska. Do stredu kolieska dáme plnku z kapusty, preložíme a kraje pritlačíme vidličkou. Vytvarovať si môžeme aj batôžky. Hotové kapustíky naukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a necháme zhruba 10 až 15 minút podkysnúť. Následne ich potrieme vajíčkom a pečieme pri teplote 200 °C zhruba 25 minút do zlatista.
Príprava plnky z kapusty: Na masti, alebo oleji speníme cibuľu, pridáme slaninu, klobásu, alebo mäso a orestujeme. Potom pridáme odkvapkanú kyslú kapustu a zhruba 15 minút podusíme. Necháme vychladnúť a môžeme plniť.