Hrušky majú malý obsah vitamínu C, obsahujú však iné cenné látky, ako napríklad flavóny, karotenoidy, vlákninu a pektíny, ktoré podporujú činnosť čriev, prispievajú k ich očisteniu od rôznych škodlivín a majú protirakovinové účinky. Sú cenným zdrojom kyseliny listovej, dôležitej pre tvorbu krvi a fenolových látok, ktoré spevňujú cievne steny a pôsobia protiskleroticky a protizápalovo. Majú aj preháňací, močopudný a dezinfekčný účinok, znižujú horúčku a pôsobia proti kašľu. Hrušky sú vhodné na kompóty aj na lekvár. Hruškový kompót môžeme robiť dvomi spôsobmi. Buď ich zalejeme studeným nálevom a sterilizujeme pri teplote 90 °C zhuba 30 minút, alebo ich povaríme v sirupe domäkka a sterilizujeme krátko, len aby chytili viečka.
Hruškový kompót
Suroviny:
cca 3 kg očistených hrušiek,
1 kg kryštálový cukor,
2 l voda.
Postup:
Tvrdšie hrušky strednej veľkosti umyjeme, tenko olúpeme, pokrájame na polovice, alebo štvrťky, ak sú veľké, kľudne aj na osminky a vkladáme do studenej vody s citrónovou šťavou, aby nestmavli. Medzitým si uvaríme sirup z vody a cukru.
Postup 1:
Hrušky naplníme do pohárov. Vodu s cukrom povaríme a vychladnutým nálevom zalejeme. Poháre uzavrieme a dáme do zaváracieho hrnca s dierkovanou vložkou. Sterilizujeme 15 minút od bodu varu, alebo 30 minút pri teplote 90 °C. Poháre necháme vychladnúť v hrnci, potom ich uložíme.
Postup 2:
Hrušky vyberieme zo studenej vody s citrónovou šťavou, kde boli, aby nestmavli a povaríme ich v sirupe domäkka. Povarené vyberieme do čistej misy a do sirupu vložíme ďalšiu vrstvu pripravených hrušiek. Uvarené poukladáme do pripravených pohárov, zalejeme sirupom, v ktorom sa varili, pevne uzavrieme, krátko zasterilizujeme (môžeme aj na plechu v rúre, len aby chytili viečka). Poháre zabalíme do deky a necháme vychladnúť.